. Vítejte na mých stránkách! Nyní s novým a hezčím designem :)

. Doufám, že tu najdete vše, co hledáte a pokud ne, uvítám nápady na články i vylepšení blogu! :)
. Nezapomeňte zanechat nějaký ten komentář a like na fb stránce!

.

Anna krví oděná (Kendare Blake)

31. července 2016 v 21:22 | *Michelle* |  Recenze knih (books)
Po dlouhé době tu mám jednu knižní recenzi. Je to kniha, kterou jsem četla při čekání na objednávku dalšího dílu Harryho Pottera v angličtině. Jsem totiž hrozná a nevydržela bych dva dny nic nečíst. Tahle kniha je zase něco trochu jiného než co normálně čtu, ale změna je život a občas to prospěje. Řeč je o knize Anna krví oděná od jihokorejské autorky Kendare Blake. A musím říct, že se mi to vážně líbilo.

Sedmnáctiletý Cas Lowood má vzácné poslání které koluje v jeho rodině- vyhledává duchy, kteří nenašli klid a posílá je na věčný odpočinek. Už jako malý kluk přišel Cas o otce, ten se jednou nevrátil domů z lovecké výpravy. Cas netuší, co ho zabilo, ale už tehdy si přísahal, že jednou toho ducha najde a zničí. Po několika letech tedy vyzbrojen tajemným a smrtícím athame, které zdědil po svém otci, cestuje po zemi se svou čarodějnickou matkou a kocourem, který větří duchy. Společně se vydávají po stopách legend a místního folklóru a snaží se držet krok s mrtvými zabijáky. Jde vždy o to samé- přijet, vypátrat a zabít. Je to styl života, do kterého nepatří přátelé ani myšlenky na budoucnost.
Po tři roky jde všechno jak má až do doby, kdy dostane poštou tip na dalšího ducha. Když rozbalí dopis, stojí v něm jediné jméno psané krví. Vydává se proto do městečka Thunder bay v Kanadě, kde už více než padesát let řádí duch, místními nazývaný Anna krví oděná. Když sem Cas přijede, nečeká nic než obvyklou rutinu. Místo toho ale najde běsnící prokletou dívku, přízrak, s jakým se dosud nesetkal. Anně Korlovové bylo šestnáct, když jí cestou na školní ples někdo podřezal krk. Pachatel nebyl nikdy odhalen a její duch se z nějakého důvodu ocitl uvězněný ve starém, nyní zchátralém domě, kde s matkou bydlela. Od té doby zabíjí každého, kdo se odváží překročit práh jejího domu. V té chvíli se z ní stane běsnící monstrum, které trhá své oběti na kusy a nikoho neušetří. Stále nosí šaty, které měla na sobě v den své brutální vraždy roku 1958. Tehdy byly bílé, ale teď jsou rudě potřísněné a kape z nich krev. V den, kdy Cas Annu potká poprvé, uvidí právě toto monstrum, které před jeho očima zabije člověka. V té chvíli stojí v jejím domě, avšak odejde z něj, aniž by se mu něco stalo. Proč Anna ušetřila jeho život? Pravě to se rozhodne zjistit, protože Anna není obyčejný duch. A poprvé se také musí spolehnout na pomoc "obyčejných" lidí.

Anna krví oděná je kniha, kterou bych zařadila mezi něco na hranici fantasy a hororu. Některé scény jsou vážně povedené a upřímně, kdybych to viděla jako nějaké hodně dobré filmové zpracování, asi bych se i trochu bála. Já totiž na horory moc nejsem, nerada na ně koukám, ale knižní zpracování mi většinou nevadí. Na druhou stranu mi kniha přišla trochu krátká a já osobně bych jí klidně rozepsala víc do detailů. Scény byly vážně dobře vymyšlené, ale málo promyšlené. Vedlejší postavy mi přišly moc okrajové a málo viditelné (nic konkrétnějšího se o nich nedozvíme). Vývoj vztahů mezi jednotlivými postavami je zkrátka nevěrohodný a samotný Cas má ve svém poslání ulehčeno až moc věcí (včetně obrovské nevšímavosti běžných lidí k vraždám a podivným okolnostem, které se odehrávají v jejich bezprostřední blízkosti). Spád děje mi sice přišel moc rychlý a občas chyběly detaily, ale jinak co se týče příběhu, tak nemám co vytknout. Zápletka a zkrátka celá dějová linie je podle mě prostě vážně dobrá. Když člověk neuvažuje nad maličkostmi a detaily, moc od toho neočekává a jde mu zkrátka jen o ten děj, tak je to skvělá kniha.

Duchařské téma je v Young Adults žánru poměrně nezvyklé, proto mě tato kniha také zaujala. Navíc hlavní postavou je chlapec, což taky není nejběžnější, ale autorka tuto postavu podala velmi dobře (podotýkám znovu, že to psala žena). Já osobně bych ale za hlavní postavu možná považovala spíše Annu, která na sebe během příběhu stráhává největší pozornost. I vzhledem k tomu, že jde o vraždící monstrum, vyvolává v člověku soucit a lítost kvůli tomu, jak brutálně byla zavražděna a také kvůli kletbě, díky níž nesmí opustit dům. Je to duch, který si až moc dobře uvědomuje, že zemřel a že dělá něco strašného, o čem ale ví, že je špatné. Právě kvůli tomu, je Anna asi nejlépe vykreslenou postavou knihy.
Anna krví oděná vás okamžitě upoutá nejen tajemným názvem, zajímavou anotací a neobvyklým tématem, ale také skvěle vypracovanou obálkou. Jak první tak i druhý díl (Dívka z nočních můr) mají velmi dobře propracované přebaly.

Další informace

Originální název: Anna dressed in blood
Rok vydání: 2013
Počet stran: 272
Žánr: Horory, Sci-fi a fantasy
Nakladatelství: Baronet

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 bev bev | E-mail | Web | 28. října 2016 v 21:07 | Reagovat

Strašidelný příběh, zaujal mě a moc pěkně napsaná recenze. :-)

2 *Michelle* *Michelle* | E-mail | Web | 1. listopadu 2016 v 0:43 | Reagovat

[1]: Díky, pěkná knížka na depresivní podzimní večer ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama